Program

19:00
Księżycowa droga – Teatr Nikoli, Kraków
Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Weź bilet!
19:00
8 września
czwartek
Teatr Nikoli, Kraków
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1
Scenariusz i reżyseria: Mikołaj Wiepriew
Scenografia: Dominika Jucha, Mikołaj Wiepriew
Obsada: Dominika Jucha, Mikołaj Wiepriew

Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc- niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy za nim podążać, a doprowadzi nas tam, gdzie w głębi serca chcemy dotrzeć.

Księżycowa droga to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. Chociaż owe marzenia bywają różne, świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się nieosiągalne.

Weź bilet! Księżycowa droga – Teatr Nikoli - fot. Sebastian Góra
20:15
Spotkanie z artystami – Prowadzący: Dagmara Bogacz, Paweł Wrona, Nocne Teatralia Strachy, Krosno
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1
20:15
8 września
czwartek
Prowadzący: Dagmara Bogacz, Paweł Wrona, Nocne Teatralia Strachy, Krosno
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z artystami Teatru Nikoli. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Księżycowa droga”.

17:30
Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
17:30
9 września
piątek
WERNISAŻ WYSTAWY POWARSZTATOWEJ, Krosno
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, tworzenia makram oraz lasów w słoiku. Rękodzieło artystyczne to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrobów wytworzonych w sposób nieprzemysłowy, posiadających wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażających zwykłe z pozoru rzeczy w prawdziwe „perełki”.

Decoupage
18:00
Sen ostateczny – wernisaż wystawy prac plastycznych, Miłosz Tomkowicz, Krosno
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
18:00
9 września
piątek
Miłosz Tomkowicz, Krosno
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa Sen ostateczny jest z jednej strony zwróceniem uwagi na oniryczny charakter doświadczania obecności dzieła sztuki, z drugiej zaś próbą konfrontacji z nastrojem ostateczności, krańcowości, dekadencji wpisującej się we współczesność: w czas pandemiczny, okołowojenny i kryzysowy. Jest to jednak sen na jawie, którego doświadczamy wszyscy jako zbiorowość i samotnie jako jednostka.

Miłosz Tomkiewicz – student Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuję się twórczością wizualną – malarstwem, rzeźbą oraz poezją. W sztuce interesuje go coś co nazywa Tajemnicą, a więc zagadnieniem z pogranicza doświadczalności fizycznej. W samym środku jego zainteresowań stoi człowiek, człowiek, w którym toczy się walka między duszą-ciałem, złem-dobrem, smutkiem a radością.

Sen ostateczny - Miłosz Tomkowicz, Krosno
18:30
Historia Ksiecia H. – Białostocki Teatr Lalek, Białystok
Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Weź bilet!
18:30
9 września
piątek
Białostocki Teatr Lalek, Białystok
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Reżyseria, scenariusz i muzyka: Jacek Malinowski
Scenografia: Michał Wyszkowski
Obsada: Błażej Piotrowski

Człowiek jest w stanie projektować świat, w którym żyje. Jednak sam pozostanie zawsze marionetką w rękach losu, który niczym bezwzględny reżyser może mu nakazać opuścić scenę w najmniej oczekiwanym momencie.

Spektakl to próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora, w jego garderobie, w intymnym procesie twórczym, podczas przygotowań do roli Horacego w przedstawieniu Hamlet. Przedstawienie w formie monodramu w luźny sposób wykorzystuje elementy dramatu Szekspira, tworząc oniryczną impresję o historii księcia H.

Weź bilet! Historia Ksiecia H. - Białostocki Teatr Lalek, Białystok - foto: BTL
20:00
Echa – Teatr Migro, Kraków
Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Weź bilet!
20:00
9 września
piątek
Teatr Migro, Kraków
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Reżyseria, scenariusz i muzyka: Monika Kozłowska
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Natalia Iwaniec
Obsada: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech/Piotr Majewski, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Odwołuje się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m. in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Weź bilet! Echa - Teatr Migro, Kraków - fot. Robert Siwek
21:00
Sztuka o myśli i myśli o sztuce w otoczeniu dzieł (nie tylko) malarskich – wykład, Jakub Sawicki, Nocne Teatralia Strachy, Krosno
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
21:00
10 września
piątek
wykład, Jakub Sawicki, Nocne Teatralia Strachy, Krosno
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W jaki sposób myśl naukowa znalazła wydźwięk w twórczości neoimpresjonistów? Co łączy przedstawienie Świętego Mateusza i anioła według Caravaggia, scenę Śniadania na trawie autorstwa Édouarda Maneta i Fontannę Marcela Duchampa – prawdopodobnie najsłynniejszy pisuar na świecie? Czy namalowany przez Kazimierza Malewicza Czarny kwadrat na białym tle zasługuje na „czarno-biały” osąd? To przykładowe zagadnienia, jakie będą towarzyszyć spotkaniu zainspirowanemu hasłem 15. Edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy, które brzmi: Sztuka myśli.

Przywołując znane nurty malarskie, nawiązując do różnych przykładów, zjawisk i anegdot, wykład nie ma na celu wyczerpania tematu, ukucia nowatorskich tez, postawienia kropki nad „i”. Jest zachętą do własnych odkryć i dalszych poszukiwań, rewizji dotychczasowych przekonań czy też niezgody. Zaproszeniem do żywej refleksji nad możliwościami, znaczeniami, kontekstami i granicami dzieła sztuki.

Sztuka o myśli i myśli o sztuce w otoczeniu dzieł (nie tylko) malarskich - Jakub Sawicki, Nocne Teatralia Strachy, Krosno
21:45
Odbicia – Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań
Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Weź bilet!
21:45
9 września
piątek
Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Reżyseria: Paweł Stachowczyk, Martyna Stachowczyk
Scenariusz: Paweł Stachowczyk
Muzyka: Paweł Paluch
Scenografia, kostiumy i światło: Martyna Stachowczyk
Choreografia: Bartosz Raźnikiewicz
Dźwięk: Martyna Stachowczyk/Paweł Paluch
Obsada: Paweł Stachowczyk

Spektakl to połączenie teatru dramatycznego, alternatywnego i lalkowego. Jest kontynuacją produkcji spektaklu będącego ostatnim podjętym przez nieżyjącego Lecha Raczaka projektem w zupełnie nowatorskiej, nie tylko dla Orbis Tertius formie, ale i dla samego reżysera. Scenariusz według opowiadania J.L Borgesa.

Poprzez przyglądanie się współczesnej funkcji teatru lalkowego jak i aktualnej rzeczywistości, nawiązujemy próbę re-definicji zawartości pojęcia lalka w przestrzeniach sztuki. Lalka dzięki możliwości wyszukiwania znaczeń ponad pierwotną myślą wspiera budowanie znaczeń na nowym, stającym się układzie. W zaistnieniu Jej jako elementu kompozycji konstytuującej nową przestrzeń teatralną spotykamy się z formą otwierającą zobaczenie nowych znaczeń.

Aktor jednak jest tu traktowany nie tylko jako animator, ale również jako pośrednik dyskursu pomiędzy lalką a widzem i sam również staje się widzem. Aktor, nawiązując dialog z lalką staje się badającym. Badając możliwości motoryczne lalki pozyskuje informacje o sobie samym, bez potrzeby wyjaśniania tych relacji, tak jak nie wyjaśniona pozostaje prawda o postaci opisanej przez Borgesa. Jest to jednoczesne bycie po dwóch stronach lustra.

Weź bilet! Odbicia - Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań - fot. Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań
23:00
Lalki – Kompania Primavera, Warszawa
Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Weź bilet!
23:00
9 września
piątek
Kompania Primavera, Warszawa
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
UWAGA! Spektakl dla widzów od 16 roku życia.
Reżyseria, scenariusz, scenografia i choreografia: Dariusz Lewandowski
Muzyka: 11 utworów słowno-muzycznych z repertuaru polskiego rocka w aranżacji Tomasza Filipczaka
Obsada: Kaja Mianowana, Karolina Nowakowska, Izabela Bujniewicz, Mary Pawłowska, Urszula Rossowska, Magdalena Rossowska, Piotr Aleksandrowicz (gitara)

Spektakl nietuzinkowy, autorski, będący pograniczem teatru muzycznego, koncertu, teatru tańca i performensu, ujęty w chirurgicznie precyzyjną formę teatralną. W warstwie muzycznej królująca polska muzyka rockowa, śpiew na żywo, w warstwie ruchowej permanentny ruch, choreografia współczesna, całość domknięta projekcjami video. Tematyka spektaklu to wielowymiarowa interpretacja postaci Polki we współczesnej Polsce. Na scenie poruszane są konteksty kulturowe emancypacji, roli społecznej, przemocy domowej, rodziny, tradycji i konserwatyzmu, wolności i liberalizmu oraz siły kobiet.

Weź bilet! Lalki - Kompania Primavera, Warszawa - fot. Kompania Primavera, Warszawa
14:00
W zdrowym ciele zdrowy duch – wykład i warsztaty kuchni wegańskiej – Prowadząca: Daria Rogowska @ekocentryczka – Restauracja Posmakuj – Podcienia, ul. Rynek 24
14:00
10 września
sobota
Prowadząca: Daria Rogowska @ekocentryczka
miejsce: Restauracja Posmakuj – Podcienia, ul. Rynek 24

Poszukiwanie nowych obszarów z zakresu zdrowego odżywiania stało się nie tylko modą, ale i koniecznością. Niniejszy wykład w formie warsztatów, łączących pokaz gotowania i degustację, w interesujący sposób pokazuje, że dieta roślinna potrafi być smaczna, zdrowa i urozmaicona. Każdy z uczestników będzie mógł założyć rękawiczki i czynnie współuczestniczyć w przyrządzeniu potraw. Całość poprowadzi Daria Rogowska – ekoedukatorka i autorka bloga ekocentryczka.pl. Autorka książki kulinarnej „Ekocentryczka w kuchni”. Promuje dietę roślinną, ekologię i ideę zero waste. Od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne, ucząc jak przygotowywać pyszne, roślinne potrawy. Pokazuje, że dieta roślinna jest prosta i nie wymaga wiele czasu. Prywatnie jest miłośniczką biegania i długich spacerów ze swoim psem Zośką.

W zdrowym ciele zdrowy duch – wykład i warsztaty kuchni wegańskiej - Daria Rogowska @ekocentryczka
15:30
Dziewięć Światów – wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Gawłowski, Wrocław
Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2
15:30
10 września
sobota
Wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Gawłowski, Wrocław
miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

Ciało ludzkie jest niewyobrażalnie wielkim orężem artystycznym, które często budzi skrajne emocje. To właśnie te emocje stają się źródłem kształtów, kolorów i ruchów. Ciało pokryte farbą, wkomponowane w obraz, to zbiór przeżyć i dynamicznie zmieniających się emocji, uchwyconych w ich szczytowych momentach. Fotografia pozwala złapać ulotny charakter realizowanych prac. Bodypainting powstaje godzinami, aby odzwierciedlić zamysł jego autorów. Wymaga zaangażowania zespołu, który wspólnie odda się realizacji wizji nadciągającej pracy.

Dziewięć Światów – Przemysław Gawłowski, Wrocław
16:30
Czas – wernisaż wystawy fotografii, Piotr Dras, Płock
Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek, ul. Portiusa 4
16:30
10 września
sobota
Wernisaż wystawy fotografii, Piotr Dras, Płock
miejsce: Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek, ul. Portiusa 4

Ponad 20 lat eksperymentów z najprostszym i zarazem najstarszym urządzeniem optycznym – camera obscura – zaowocowało stworzeniem otwartego, wciąż rozwijanego cyklu zdjęć, których tematem przewodnim jest czas. Czas rozumiany jako istota techniki fotograficznej, która – za sprawą odpowiednich warunków oraz świadomego, twórczego zerwania z precyzją i dosłownością – pozwala powołać do życia obrazy zupełnie odmienne od „wyprodukowanych” przez standardowe aparaty. Czas odsłaniający rozmaite sensy w swym metaforycznym upływie, aspekcie zmienności, efekcie działania na ludzi, otoczenie, przedmioty czy wreszcie – na stan samych zdjęć. Fotografie rodzinne z wczasów w kurorcie, uchwycone chwile młodości, odbicia życiowego bezruchu i „czasowych dziur”, wizualne zapisy codziennego pośpiechu, biegu egzystencji oraz naszej w niej obecności i nieobecności – wszystko to czyni z wystawy uniwersalną opowieść o nieustających próbach okiełznania czasu, skazanych na niepowodzenie.

Czas - Piotr Dras, Płock
17:30
Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum – wernisaż wystawy fotografii, Bartosz Dominik, Kłobuck
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4
17:30
10 września
sobota
Wernisaż wystawy fotografii, Bartosz Dominik, Kłobuck
miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum to cykl 12 fotografii wielkoformatowych, wykonanych na blachach offsetowych oraz łączących techniki cyfrowe z analogowym naświetleniem prac, przy użyciu emulsji fotograficznej światłoczułej. Projekt nawiązuje do filozofii transhumanizmu, jak również Nietzscheańskiej koncepcji nadczłowieka. „Gott ist tot” – Bóg nie żyje, przez co wszelkie resentymenty przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. W miejscu Absolutu pojawia się człowiek technologiczny.

Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum - Bartosz Dominik, Kłobuck
19:00
Róża – koncert zespołu muzycznego, Warszawa
Krośnieński rynek
19:00
10 września
sobota
KONCERT MUZYCZNY – Róża
miejsce: Krośnieński rynek

Zespół Róża to trio, w składzie którego znajdują się: Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Artyści znani są również z takich grup, jak Enchanted Hunters, Sorja Morja oraz Wilga. Mieszkają i tworzą w Warszawie. Wśród osiągnięć zespołu Róża warto wspomnieć o zwycięstwie w Konkursie Songwriterskim „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego, a także muzyczną obecność na Jarocinie i Festiwalu Fama, gdzie grupa zdobyła tytuł laureata. 4 lutego 2022 roku, w dystrybucji Asfalt Distro, ukazał się pierwszy album zespołu, zatytułowany Bu!. W twórczości grupy można usłyszeć inspiracje m.in. brytyjskim postpunkiem, r’n’b, ameryakńskim indie rockiem czy synth popem. Składają się one na autorskie, nietuzinkowe kompozycje, w których nie brakuje zarówno delikatności, balladowości i poetyckiej atmosfery, jak i finezji oraz przebojowych, bardziej dynamicznych brzmień.

Róża - Koncert Muzyczny
20:15
Teatr Ognia – Sztuka Myśli – Uczestnicy teatralnych warsztatów ogniowych, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno
Krośnieński rynek
20:15
10 września
sobota
Uczestnicy teatralnych warsztatów ogniowych, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno
miejsce: Krośnieński Rynek

Spektakl ogniowy Sztuka myśli to zjawiskowy pokaz w wykonaniu strachowych Wolontariuszy, Uczestników warsztatów z teatralnych technik ogniowych oraz Teatru s.tr.a.c.h. Artyści, poprzez płomienne układy choreograficzne, przepełnione emocjami, tańcem i rozmaitością kuglarskich sztuczek, ujarzmią magię żywiołu ognia. Uczynią z niego dramaturgiczne tworzywo, z pomocą którego opowiedzą własną historię. Młodzi, utalentowani i pełni energii aktorzy przedstawią to, jak sami rozumieją pojęcie sztuki oraz jej różne wymiary i odcienie. Postarają się opowiedzieć, czym sztuka była, jest i będzie dla otaczającego nas świata. Jakie myśli, oprócz gorących, niezapomnianych wrażeń, przyniesie widzom tegoroczny spektakl ogniowy? Przekonajcie się sami!

Teatr Ognia – Sztuka Myśli - Uczestnicy teatralnych warsztatów ogniowych, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno
21:00
Silent Disco
Restauracja Sphinx, ul. Franciszkańska 1, ogródek – Krośnieński rynek
21:00
10 września
sobota
miejsce: Restauracja Sphinx, ul. Franciszkańska 1, ogródek – Krośnieński rynek

Wjazd na imprezę: 10zł

Program tegorocznego Festiwalu zamknie wydarzenie taneczno-muzyczne, realizowane w konwencji silent, czyli bezgłośnie. Jego uczestnicy będą bawić się przy użyciu bezprzewodowych słuchawek, w których wybrzmią grane przez DJ’a trzy różne ścieżki muzyczne (znakowane innymi kolorami diod). Za pomocą przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym, będą oni mogli zmieniać kanał oraz regulować głośność, tak aby dostosować „reguły” zabawy do własnych upodobań. To jedyna taka impreza w Krośnie – wstęp obowiązkowy!

Silent Disco
Na wszystkie spektakle w ramach 15. edycji Festiwalu – wstęp bezpłatny!
Darmowe wejściówki będą dostępne w kasie RCKP oraz na stronie www.evenea.pl od 8 sierpnia.