Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, szydełkowania artystycznego i tworzenia obrazów z mchu. Rękodzieło artystyczne to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażające zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”.

Medycyna jest kopalnią wielu tematów, które w różny sposób nurtują ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki i przede wszystkim źródłem symboli. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną sylwetki znanych malarzy, muzyków i pisarzy, którzy musieli toczyć walkę z ostrymi lub przewlekłymi chorobami neurologicznymi. Walka ta nie zawsze kończyła się sukcesem, lecz często łączyła się z dynamiczną i paradoksalnie kreatywną integracją przypadku klinicznego z twórczością.

Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips-Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach.
Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”. Jest to dramat muzyczny – przetłumaczony specjalnie dla Janusza Stolarskiego przez Sławomira Michała Chwastowskiego – choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o „Czerwonych Bucikach”. Klątwa, od której wciąż, na nowo „każdej nocy” próbuje się uwolnić.
Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z Januszem Stolarskim. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Zemsta Czerwonych Bucików”.
