Program

19:00
Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
19:00
11 września
piątek
Uczestniczki i Uczestnicy warsztatów Rękodzieła Artystycznego, Krosno
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, szydełkowania artystycznego i tworzenia obrazów z mchu. Rękodzieło artystyczne to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażające zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”.

Rękodzieło Artystyczne - wernisaż wystawy powarsztatowej
19:30
Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
19:30
11 września
piątek
Prowadzący: lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Medycyna jest kopalnią wielu tematów, które w różny sposób nurtują ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki i przede wszystkim źródłem symboli. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną sylwetki znanych malarzy, muzyków i pisarzy, którzy musieli toczyć walkę z ostrymi lub przewlekłymi chorobami neurologicznymi. Walka ta nie zawsze kończyła się sukcesem, lecz często łączyła się z dynamiczną i paradoksalnie kreatywną integracją przypadku klinicznego z twórczością.

Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – lek. Paweł Wrona
20:15
Zemsta Czerwonych Bucików – Janusz Stolarski,
Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań
Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Weź bilet!
20:15
11 września
piątek
Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
Reżyseria i wykonanie: Sławomir Michał Chwastowski, Janusz Stolarski
Obsada: Janusz Stolarski
Scenariusz: Philip Dimitri Galas
Tłumaczenie: Sławomir Michał Chwastowski
Oprawa plastyczna: Bohdan Cieślak
Światło: Renata Stolarska

Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips-Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach.

Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”. Jest to dramat muzyczny – przetłumaczony specjalnie dla Janusza Stolarskiego przez Sławomira Michała Chwastowskiego – choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o „Czerwonych Bucikach”. Klątwa, od której wciąż, na nowo „każdej nocy” próbuje się uwolnić.

Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

Zemsta Czerwonych Bucików - Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT
21:30
Spotkanie z artystami – prowadzący Jakub Sawicki, Warszawa
Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
20:15
11 września
piątek
Spotkanie z artystami
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z Januszem Stolarskim. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Zemsta Czerwonych Bucików”.

Spotkanie z artystami – prowadzący Jakub Sawicki
13:00
Weganie – wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Konefał, Milanówek
Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, ul. Rynek 5
13:00
12 września
sobota
Wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Konefał, Milanówek
miejsce: Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, ul. Rynek 5

„Weganie” to długofalowy projekt pokazujący kulturę, relacje i alternatywny do współczesnej cywilizacji sposób życia oparty na takich wartościach jak miłość, powrót do korzeni, wzajemny szacunek i życie w zgodzie z naturą. Zmęczenie cywilizacją wykreowało nową permakulturę, w której unika się jedzenia żywności, której samemu się nie stworzyło. Zamiast pogoni za wygodnym i nowoczesnym europejskim stylem życia preferuje się relacje między ludźmi i przyrodą. Obecna sytuacja na świecie generuje nowe zachowania. Ludzie pragną spokoju i miłości. „Skok w rzeczywistość” przybiera formę odskoczni lub nawet ucieczki. Wszystkie prace powstały w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (2017-2019).

Weganie – wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Konefał, Milanówek
14:00
Stay alive – wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów
Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2
14:00
12 września
sobota
Wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów
miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

Projekt w formie paradokumentu przedstawia rzeczywistość w czasie epidemii. Bohaterami fotografii są osoby, które w obawie o własne zdrowie i życie, zamiast zwykłej maseczki noszą maskę przeciwgazową. Postacie te przeżywają paniczny lęk w różnych sytuacjach życia codziennego. Cały projekt ma zabarwienie surrealistyczne, a momentami ociera się o czarny humor. Absurdalność obrazów ma skłonić odbiorcę do refleksji nad lękiem, który dotyka każdego z nas.

Stay alive - wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów
15:00
hotel Macedonia – wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie
Michel Cafe, ul. Rynek 14
15:00
12 września
sobota
Wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie
miejsce: Michel Cafe, ul. Rynek 14

Wszystkie z przedstawionych zdjęć zostały wykonane w jednym kraju. Na mapie świata oddalonym od Warszawy o jedyne 10 cm. Ten maleńki kraj na Bałkanach jest pełen kontrastów, łączy w sobie wpływy greckie, bułgarskie, tureckie i albańskie. Ulice Skopje odbudowane po wielu wojnach, pragną przypomnieć dawne czasy Aleksandra Macedońskiego, jednak w oczy bardziej rzuca się życie w niedostatku i ubóstwie. Tytułowy hotel kojarzony z wypoczynkiem o wysokim standardzie, tutaj spełnia wyłącznie swoją funkcję poznawczą – budynku przeznaczonego do czasowego pobytu.

wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie
19:00
Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów
Krośnieński rynek
19:00
12 września
sobota
Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej
miejsce: Krośnieński rynek
wokal: Dagny Mikoś
muzyka/akompaniament: Mikołaj Babula

Aktorka i wokalistka Dagny Mikoś świadomie wyznaczyła sobie „kobiecy” kierunek, krocząc odważnie po śladach wybitnych artystek, które żyły i tworzyły przed nią… Wraz z wybitnym pianistą Mikołajem Babulą, roztoczą przed odbiorcami recitalu magiczny świat, w którym kobiety z różnych gatunków i czasów spotkają się z całą gamą dźwięków i emocji.

Dagny Mikoś jest absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013) oraz Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018).

Kierunek Kobieta - recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej
20:15
Skok w rzeczywistość – Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno
Krośnieński rynek
20:15
7 września
sobota
Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno
miejsce: Krośnieński Rynek
scenariusz i reżyseria: Dagmara Bogacz z zespołem
obsada: Katarzyna Gierlach, Katarzyna Rzepka, Krzysztof Marszałek, Lech Walas, Małgorzata Prajsner, Gabriela Wojnar, Iza Warchoł, Weronika Błachaniec, Karolina Liwosz, Weronika Marszałek

Spektakl ogniowy – magia żywiołu w wykonaniu Wolontariuszy i Teatru s.tr.a.c.h. Widowisko skupiające skomplikowaną technikę ognia, teatr oraz taniec. Występujący artyści toczą walkę z żywiołem, prezentując wachlarz kuglarskich sztuczek. Precyzyjne układy i wielobarwne stroje przykuwają uwagę zapraszając do wspólnej ogniowej podróży.

Tegoroczny pokaz ogniowy, zgodnie z myślą przewodnią 13. edycji Festiwalu, pozwoli publiczności wykonać „skok w rzeczywistość” – tylko w jakiej rzeczywistości się znajdziemy, i w jakich czasach? Uczestnicy wakacyjnych warsztatów ogniowych przygotowali gorącą i zaskakującą podróż w czasie do lat ‘30, ‘50, ‘70, ‘90 i współczesnych.

Skok w rzeczywistość – Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h.
20:45
Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa
Krośnieński rynek
20:45
12 września
sobota
Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa
miejsce: Krośnieński Rynek

Cenzor okręgowy dowiaduje się, że w czasie projekcji polskiego filmu „Jutrzenka” postacie na ekranie przestały grać swoje role. Rozmawiają ze sobą i zwierzają się publiczności z rozmaitych problemów. Film to groteskowa opowieść o człowieku zniewolonym przez autorytarne mechanizmy władzy. Manifest w obronie sztuki, która nie toleruje żadnej formy cenzury.

Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 13. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy są bezpłatne. Jednak widzowie po każdym z nich będą mogli skorzystać z okazji do wsparcia działalności Festiwalu dowolną, wybraną przez siebie kwotą.
Darmowe wejściówki będą dostępne w kasie RCKP oraz na stronie www.evenea.pl od 27 sierpnia.
Więcej informacji również na Facebooku: https://www.facebook.com/nocneteatraliastrachy